Alla inlägg den 20 januari 2008

Av Nätverket Språkförsvaret - 20 januari 2008 13:24

Nella Bergström har startat en grupp , "Stoppa anglifieringen av Arlas nya såskartonger!" på Facebook, som beskrivs så här:


"En grupp för oss som är irriterade på anglifieringen. Vi börjar med Keldasåserna, som har fått nya förpackningar; en fullständig katastrof för oss som värnar om svenskan. Målet är att påverka Arla så att de ändrar sina kartonger! När det är gjort ger vi oss på resten av samhället, som tyngs alltmer under engelskans överdrivna inflytande. Kom med, vetja!"


Gruppen har i skrivande stund 18 medlemmar, men kommer säkert att växa ytterligare.  Ett antal medlemmar i gruppen har redan skrivit till Arla.


Denna nätdagbok är knuten till nätverket språkförsvaret.

Presentation

Omröstning

Vilket av orden från 2024 års nyordslista har störst chans att överleva?
 aktivklubb
 ankkurva
 barntorped
 dubbelklubb
 gisslandiplomati
 grön gumma
 Magdamoderat
 mittokrati
 quishing
 romantasy
 skräpballong
 skuggflotta
 slop
 soft girl
 terian
 tiktokifiera
 tjejnyår
 tryckarlägenhet
 umarell
 vänskapsbänk

Fråga mig

143 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
  1 2 3 4
5
6
7 8 9 10
11
12 13
14 15
16
17
18
19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
<<< Januari 2008 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

RSS

Besöksstatistik

Säg hellre!

Irriteras du av ett onödigt engelskt lånord och kan föreslå ett ersättningsord?  Skicka det i så fall till sprakforsvaret@yahoo.se.  Om granskningsgruppen tycker att det är ett bra ord, belönas du med "Svenskan - ett språk att äga, älska och ärva" och ordet förtecknas också i avdelningen "Säg hellre!"

Blogtoplist


Ovido - Quiz & Flashcards