Alla inlägg den 5 mars 2013

Av Nätverket Språkförsvaret - 5 mars 2013 20:50

Språkförsvaret säljer ”Såld på engelska? Om språkval i reklam och marknadsföringen” antingen direkt till medlemmarna eller via återförsäljare. Vi bedriver alltså ingen extern direktförsäljning.


Internetbaserade återförsäljare, som idag saluför boken är bl.a.  AdLibris, Aniara, Bokerian, Bokia, Bokliv, Bokus och  Ord & Bok


Vill man jämföra priser, kan man gå till Bokfynd.nu. Den täcker dock inte alla återförsäljare.


Om man föredrar att handla böcker via en fysisk bokhandel, så ska man naturligtvis gå in i en sådan och beställa boken.


Fysiska bokhandlare kan naturligtvis beställa boken via Bokrondellen, bibliotek via Bibliotekstjänst och skolor via LäroMedia bokhandel.


(Denna nätdagtbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)

 


Ullmans mattor kanske måste ge 100 % rabatt för att få dessa mattor sålda?


(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)

Av Nätverket Språkförsvaret - 5 mars 2013 15:09

Leif V. Erixell, som har skrivit artikeln "Anglifieringen har nått löjets gräns" i Språkförsvarets senaste antologi, "Såld på engelska? Om språkval i reklam och marknadsföring" intervjuades i programmet Språket i P1 idag. Inslaget presenterades på följande sätt:


"'Såld på engelska?' heter en antologi som organisationen Språkförsvaret ger ut i veckan. En av dem som medverkar, Leif Erixell, berättar varför han tycker att anglifieringen nått löjets gräns."

 

Det går att lyssna på programmet direkt från denna sida eller ladda ner det i mp3. Programmet går också i repris onsdag kl. 19.03 och söndag kl. 07.05


I morgon kväll kl. 18.00 anordnar Språkförsvaret ett boksläpp av boken i Per Albinrummet, ABF-huset, Sveavägen 41, Stockholm.


(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)



Presentation

Omröstning

Vilket av orden från 2024 års nyordslista har störst chans att överleva?
 aktivklubb
 ankkurva
 barntorped
 dubbelklubb
 gisslandiplomati
 grön gumma
 Magdamoderat
 mittokrati
 quishing
 romantasy
 skräpballong
 skuggflotta
 slop
 soft girl
 terian
 tiktokifiera
 tjejnyår
 tryckarlägenhet
 umarell
 vänskapsbänk

Fråga mig

143 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
        1 2 3
4 5 6 7 8
9
10
11 12 13 14 15
16
17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
31
<<< Mars 2013 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

RSS

Besöksstatistik

Säg hellre!

Irriteras du av ett onödigt engelskt lånord och kan föreslå ett ersättningsord?  Skicka det i så fall till sprakforsvaret@yahoo.se.  Om granskningsgruppen tycker att det är ett bra ord, belönas du med "Svenskan - ett språk att äga, älska och ärva" och ordet förtecknas också i avdelningen "Säg hellre!"

Blogtoplist


Ovido - Quiz & Flashcards