Alla inlägg den 7 mars 2013

Av Nätverket Språkförsvaret - 7 mars 2013 19:12

Runt fyrtio personer deltog på Språkförsvarets boksläpp på ABF-huset i Stockholm i går. Det var precis vad Per Albinrummet rymde. Eftersom ännu fler hade anmält sig, hade arrangörerna laddat upp med extra mycket smörgåstårta. Flera deltagare kunde därför ta med sig en bit hem.


Leif Stålhammer läste Anders Lotsons artikel, "När kobåjsarna blir reklamare", från boken. Här är några bilder från evenemanget:


 


Detta var alltså anledningen till tillställningen.


 


Jonathan Smith, författare till "Copy, cats & copycats", och Per Gahrton, författare till "Den onödiga anglifieringen - valfråga 2018?", i samspråk.


 


Leif V. Erixell, till vänster, har skrivit artikeln "Anglifieringen har nått löjets gräns". Till höger om honom Lars-Erik Sundquist.


 

  Till vänster Arne Rubensson, som ingått i redaktionskommittén för boken, tillsammans med John Alexander.


 


Frank-Michael Kirsch och Per-Åke Lindblom, båda från redaktionskommittén, lyssnar på Leif Stålhammers uppläsning.


 


Från vänster till höger: Kristina Blidberg, Gunnar Magnusson, Lars-Olof Nyhlén och Gertie Magnusson.


(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)

Presentation

Omröstning

Vilket av orden från 2024 års nyordslista har störst chans att överleva?
 aktivklubb
 ankkurva
 barntorped
 dubbelklubb
 gisslandiplomati
 grön gumma
 Magdamoderat
 mittokrati
 quishing
 romantasy
 skräpballong
 skuggflotta
 slop
 soft girl
 terian
 tiktokifiera
 tjejnyår
 tryckarlägenhet
 umarell
 vänskapsbänk

Fråga mig

143 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
        1 2 3
4 5 6 7 8
9
10
11 12 13 14 15
16
17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
31
<<< Mars 2013 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

RSS

Besöksstatistik

Säg hellre!

Irriteras du av ett onödigt engelskt lånord och kan föreslå ett ersättningsord?  Skicka det i så fall till sprakforsvaret@yahoo.se.  Om granskningsgruppen tycker att det är ett bra ord, belönas du med "Svenskan - ett språk att äga, älska och ärva" och ordet förtecknas också i avdelningen "Säg hellre!"

Blogtoplist


Ovido - Quiz & Flashcards