Alla inlägg den 12 juni 2025
Mårten Knutsson diskuterar i Resumé den 9 juni det ”politiska” förslaget att byta namn på Arlanda, som om det vore Arlandas största problem. Han passar också på att ge slagordet ”Stockholm – the capital of Scandinavia” en känga. Det är självklart höljt i dunkel om detta slagord överhuvudtaget bidrog till att locka en enda extra besökare till Stockholm. Han skriver bland annat:
”På tal om namnbyte: ingen politiker har mig veterligen ännu föreslagit att byta namn på själva staden. Det har säkert legat nära till hands många gånger. Både stockar och holmar är ju trots allt ganska mossiga.
Men de folkvalda har alltså valt att köra med en tagline i stället. Ett bra komplement till ett namn, för att summera och peka på vad namnet laddats med. Om man inte väljer just det självgoda, exkluderande och lögnhalsiga ”The capital of Scandinavia”, förstås. För då blir det ju alldeles fel. Man kan inte ha en tagline som på grund av lögn är omöjlig att dramatisera, och som tack vare invånarnas nationalkaraktäristiska ödmjukhet aldrig någonsin har uttalats av en enda stockholmare, utanför arbetsgruppen, under de 22 år den existerat.”
Läs vidare här!
Språkförsvaret JO-anmälde för övrigt ”Stockholm – the capital of Scandinavia” redan 2009.
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
| 1 | |||||||||
| 2 | 3 | 4 | 5 |
6 | 7 | 8 | |||
| 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |||
| 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | |||
| 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | |||
30 |
|||||||||
| |||||||||
Irriteras du av ett onödigt engelskt lånord och kan föreslå ett ersättningsord? Skicka det i så fall till sprakforsvaret@yahoo.se. Om granskningsgruppen tycker att det är ett bra ord, belönas du med "Svenskan - ett språk att äga, älska och ärva" och ordet förtecknas också i avdelningen "Säg hellre!"