Alla inlägg den 27 juni 2025
Expressens ledarredaktion konstaterade den 25 juni:
”Det första Amerikanska gymnasiet startade i Göteborg 2019. Nu finns även två skolor i Stockholm, en i Halmstad och en i Uppsala.
Koncernen säljer in sig med ”ett läsår som fördelar sig över Tre terminer istället för två.” Bara den obefogade versalen borde fungera avskräckande för föräldrar och elever. Men skolorna har tillsammans runt 2 000 elever.
Kanske har de lockats av att få två veckors höstlov, två veckors sportlov, ledigt runt jul och påsk som alla andra och bara några dagar kortare sommarferie.
Det borde innebära längre skoldagar för att nå den lagstadgade undervisningstiden som är 2 180 timmar. Minst.
Så har det inte blivit i Uppsala. Skolinspektionen har kollat scheman och räknat ut att sistaårseleverna missat åtta skoldagar medan eleverna i årskurs två har snuvats på fyra. Dessutom har man ägnat 27 timmar som skulle varit undervisning åt att göra nationella prov.
Skolinspektionen kräver ordning och reda, annars blir det vite om två miljoner kronor.”
Läs vidare här!
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
| 1 | |||||||||
| 2 | 3 | 4 | 5 |
6 | 7 | 8 | |||
| 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |||
| 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | |||
| 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | |||
30 |
|||||||||
| |||||||||
Irriteras du av ett onödigt engelskt lånord och kan föreslå ett ersättningsord? Skicka det i så fall till sprakforsvaret@yahoo.se. Om granskningsgruppen tycker att det är ett bra ord, belönas du med "Svenskan - ett språk att äga, älska och ärva" och ordet förtecknas också i avdelningen "Säg hellre!"