Alla inlägg den 26 juli 2025

Av Nätverket Språkförsvaret - Lördag 26 juli 15:45

Vi har i denna nätdagbok tidigare berättat om att Donald Trump berömde Liberias president Joseph Boakai för hans engelska, då han senast besökte Vita huset. Berömmet väckte en viss uppståndelse.


Detta kommenteras även av Mikael Parkvall i Svenska Dagbladet.  Han skriver:


Han undrade nämligen var Boakai lärt sig att tala så bra engelska. Det borde han inte ha gjort, för en storm av upprörda röster förklarade att Liberia minsann är ett engelsktalande land, och därför var det lika nedlåtande att ställa en sådan fråga till den afrikanske presidentkollegan som om han sport Keir Starmer samma sak.”


Nu råkade dock Boakai inte tillhöra den engelskspråkiga amerikoliberianska eliten i Liberia:


”Just Boakai råkar stamma från en liten by i den från händelsernas centrum avlägsnast tänkbara delen av landet. Hans modersmål är kissi, och därefter lärde han sig mende och engelska.”


Parkvall menar dock att Trumps kommentar inte är så skandalös som den uppfattas av andra:


”Men det är i princip bara de amerikanskättade som haft engelska som modersmål. Som på många andra håll har urbanisering lett till stora omvälvningar, inklusive omfattande språkbyte, så den engelsktalande gruppen växer nu på bekostnad av inhemska språk. Denna utveckling hade dock inte nått långt när den nuvarande presidenten föddes, och framför allt inte så djupt i inlandet som till hans hemtrakter.


Och därmed framstår Trumps kommentar i mina öron inte som så skandalös som den uppfattats av andra.”


En del kommentatorer, särskilt afrikanska, har främst uppfattat Trumps beröm som rasistiskt, det vill säga att han gav uttryck för föreställningen att afrikaner har svårt för att lära sig engelska. Jag ser det mera som ett uttryck för att Donald Trump är obildad och att han inte ens har någon djup kunskap om USA:s historia. Det är alldeles uppenbart att han inte kände till att Liberia hade grundlagts 1822 av f.d amerikanska slavar och blev självständigt 1847. Dessa utgjorde en elit, aldrig fler än 10 procent,  i Liberia fram till 1980. Då tog Samujel Doe makten och den amerikoliberianska elitens maktmonopol upphörde efter 133 år.


Trumps kommentar var alltså  mer en lyckträff i stil med att även en blind höna hittar ett korn. Men på grund av hänsyn till Donald Trump byttes hönan ut i rubriken, även om en direktöversättning till engelska fortfarande kanske inte är att rekommendera.


Observatör

 

(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)

Presentation

Omröstning

Vilket av orden från 2024 års nyordslista har störst chans att överleva?
 aktivklubb
 ankkurva
 barntorped
 dubbelklubb
 gisslandiplomati
 grön gumma
 Magdamoderat
 mittokrati
 quishing
 romantasy
 skräpballong
 skuggflotta
 slop
 soft girl
 terian
 tiktokifiera
 tjejnyår
 tryckarlägenhet
 umarell
 vänskapsbänk

Fråga mig

143 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29
30
31
<<< Juli 2025 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

RSS

Besöksstatistik

Säg hellre!

Irriteras du av ett onödigt engelskt lånord och kan föreslå ett ersättningsord?  Skicka det i så fall till sprakforsvaret@yahoo.se.  Om granskningsgruppen tycker att det är ett bra ord, belönas du med "Svenskan - ett språk att äga, älska och ärva" och ordet förtecknas också i avdelningen "Säg hellre!"

Blogtoplist


Ovido - Quiz & Flashcards