Senaste inläggen

Av Nätverket Språkförsvaret - 14 september 2024 08:00

Norrländska Socialdemokrate berättar:


“H2 Green Steel meddelar att företaget nu byter namn. "När vi nu fortsätter vår resa lämnar vi vårt mer beskrivande projektnamn bakom oss och tar namnet Stegra, vilket speglar våra långsiktiga ambitioner", säger Henrik Henriksson, Stegras VD.”


Den övriga texten ligger bakom en betalmur.


(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)

Av Nätverket Språkförsvaret - 13 september 2024 16:00

Aftonbladet berättar att Chris O´Neill, make till prinsessan Madeleine, närvarade vid riksmötets öppnande och begåvades därvid med simultantolkning, eftersom han inte förstår svenska så bra.


“Chris som inte kan svenska så bra fick låna ett par hörlurar där han kunde lyssna på en tolk som översatte alla tal till engelska.

Chris har studerat svenska av och till sedan bröllopet, men eftersom de, i alla fall fram tills nu, har talat engelska hemma hela familjen så är hans svenska inte särskilt flytande.”


Läs vidare här!


(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)

 

Av Nätverket Språkförsvaret - 12 september 2024 08:00

 

Positivt med ett svenskspråkigt namn!


Språkförsvarare

 

(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)

 
Av Nätverket Språkförsvaret - 11 september 2024 15:30

I en krönika i Svenska Dagbladet den 3/9 skriver Sara Lövestam bland annat:


“För den som försöker hålla sig à jour med språket blir det svårt när ungdomarna låter så övertända. Mitt eget språkbruk tvingar mig att inse att tiden går.


Flickan på uppskattningsvis fyra år går med sin förmodade pappa framför mig på Ica. Hon har glasögon i ett band runt huvudet och tultar fram med ivriga steg. ‘Jag är så taggad på att få godis!’ utbrister hon, och jag reflekterar åter över det jag redan visste: Något har hänt med ”peppad”.


Jag märker av det när jag spelar in podd med min 20 år yngre kollega, Isabelle. ‘Är du peppad?’ frågar jag och hon svarar: ‘Ja, jag är så taggad!’ Isabelle har lärt sig svenska i vuxen ålder (podden vänder sig till vuxna som lär sig svenska), men denna generationsskillnad har hon uppfattat. Jag som tycker att peppad låter så modernt – ibland i den ännu fräckare versionen så pepp – tvingas inse att tiden går.”


Själv är jag betydligt äldre än  Lövestam, men kan inte erinra mig att jag någonsin använt ordet “peppad”, däremot eventuellt “taggad”. Ordet “peppad” kanske har kommit och gått. Det är slangens traditionella öde. Men jag påstår inte att min upplevelse på något sätt skulle vara normgivande.


Observatör


(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)

Av Nätverket Språkförsvaret - 10 september 2024 08:00

MDR-podden Zehn Minuten ägnas åt frågan om varför språket uppstod. Intelligens och talapparat är inte de enda orsakerna till att det bara är människor som har utvecklat talade språk. Dr Christian Bentz från universitetet i Passau ser sång som ett av språkets ursprung, eftersom detta också kan observeras hos djur. Informationsdensiteten i det talade ordet är dock mycket hög och det finns också en komplex grammatik.


Det antas att förändrade levnadsförhållanden ledde till att våra förfäder utvecklade ett kommunikationsmedel med vilket de kunde utbyta information på ett mer exakt sätt. Ny kunskap, t.ex om hur man gör upp eld, upptäcktes inte ständigt på nytt utan fördes vidare. Till skillnad från djuren kan vi människor inte förlita oss på instinkter, utan vi är beroende av tidigare generationers kunskaper. Prof Dr Martin Haspelmath från institutionen för lingvistik och kulturell evolution vid MPI för evolutionär antropologi i Leipzig kallar detta för ”kulturell kunskap”. Detta utgör hela vårt väsen. Vi är också intresserade av våra artfränder och deras erfarenheter.


Källa: mdr Wissen


(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)

Av Nätverket Språkförsvaret - 9 september 2024 08:00

Anders Q Björkman skrev i Svenska Dagbladet bland annat:

 

SvD:s Andres Lokko sammanfattade det nyligen som att ”raggar-nationen Sverige alltid har haft fler americana-orienterade kritiker per capita än något annat land, USA inkluderat”.


Besattheten märks i populärkulturen, den massiva nyhetsbevakningen och i språket.


Besattheten märks inte bara i populär­kulturen, utan också i den massiva nyhets­bevakningen och i språket. Svenskan kryddas inte längre bara med lånord och anglicismer, utan också genom att engelska – ibland hela fraser – stoppas in i det som i övrigt ska vara svenska meningar. Här verkar finnas en tro att det sagda på så sätt förstärks.


Resultatet kan i värsta fall bli som följande mening – den är äkta! – ur bransch­tidningen Resumé:


”Vårt reason to talk i det här avseendet är att Lindex higher purpose är att ’Empower and inspire women everywhere’ och det jobbar vi med på många olika sätt.”


Trenden har nått samhällshierarkins allra högsta topp. När statsministern i veckan presenterade regeringens infrastruktur­satsning, sa han: ”Det här ska inte tolkas som mer fancy än vad det är.”


Läs vidare här!


(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)

Av Nätverket Språkförsvaret - 8 september 2024 08:00

Söndagens svenskspråkiga sång

 

Göran Fristorp - Himlajord

 

Söndagens svenskspråkiga dikt

 

Större och mindre


Vi upptäckte mer och mer

och jorden blev större och större.

Upptäckte ändå mer

och jorden blev bara en prick,

en liten leksaksballong 

i oändligheten.


Nils Ferlin


(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret

Presentation

Omröstning

Vilket av orden från 2024 års nyordslista har störst chans att överleva?
 aktivklubb
 ankkurva
 barntorped
 dubbelklubb
 gisslandiplomati
 grön gumma
 Magdamoderat
 mittokrati
 quishing
 romantasy
 skräpballong
 skuggflotta
 slop
 soft girl
 terian
 tiktokifiera
 tjejnyår
 tryckarlägenhet
 umarell
 vänskapsbänk

Fråga mig

143 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
      1
2
3 4
5 6
7
8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23
24
25
26
27
28
29
30
31
<<< Maj 2025
>>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

RSS

Besöksstatistik

Säg hellre!

Irriteras du av ett onödigt engelskt lånord och kan föreslå ett ersättningsord?  Skicka det i så fall till sprakforsvaret@yahoo.se.  Om granskningsgruppen tycker att det är ett bra ord, belönas du med "Svenskan - ett språk att äga, älska och ärva" och ordet förtecknas också i avdelningen "Säg hellre!"

Blogtoplist


Ovido - Quiz & Flashcards