Senaste inläggen
Ruben Schachtenhaufen har undersökt vilka språk som anses vara svårast att lära sig. Hans slutsats är att just modersmålstalare anser att deras eget språk är svårast. Han skriver bland annat:
”Det bekræfter mig lidt i min fornemmelse af at ideen om dansk som et særlig svært sprog primært er noget danskere selv har fundet på. Danskeres sproglige selvforståelse er ofte at dansk er svært, grimt og mumlet, og danskere som dårlige til både at tale og forstå deres eget sprog.
Men hvordan er det lige på andre sprog? Jeg satte mig for at undersøge de 250 kommentarer der kom til facebook-opslaget for at få en indikation af hvad folk generelt synes er nemme og svære sprog, og resultatet er spøjst. Og generelt var der mange der havde lyst til at påpege at et bestemt sprog var svært, men ikke meget konsensus om hvilke sprog de skal betragtes som svære:”
Orsaken är förmodligen att det inte finns något språk man behärskar bättre än sitt eget och därför är det lätt för var och en att notera språkfel hos dem som försöker lära sig det. Själv läste jag franska i två år i realskolan och gymnasiet, men behärskar spanska, som jag lärt mig helt på egen hand, betydligt bättre. Detta har bekräftats av oberoende språktester. Jag blev inspirerad av att lära mig spanska, när jag var till sjöss och arbetade tillsammans med spanska sjömän. Jag lyssnade på dem och upptäckte att jag kunde urskilja orden: jag uppfattade spanskan som distinkt och klar och började härma dem. Däremot gav jag upp att lära mig polska, men det berodde mest på min besvikelse över att jag inte kunde skilja mellan olika sje-ljud i polskan (min ålder spelade mig nog ett spratt).
Förmågan att lära sig ett nytt språk beror naturligtvis också på hur nära ens modersmål står målspråket. Det är ett uppenbart faktum att talare av de nordgermanska språken har lättare att lära sig engelska än talare från andra språkområden, exempelvis Singapore, trots att engelska är officiellt språk i det senare fallet. Det har visats i flera internationella undersökningar och tester.
Läs hela Ruben Schachtenhaufens artikel här!
Per-Åke Lindblom
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
Söndagens svenskspråkiga sång
Göran Fristorp - Dagen är nära
Söndagens svenskspråkiga dikt
Morgon
När morgonens sol genom rutan
smyger
glad och försiktig,
lik ett barn, som vill överraska
tidigt, tidigt en festlig dag -
då sträcker jag full av växande
jubel
öppna famnen mot stundande
dag -
ty dagen är du,
och ljuset är du,
solen är du,
och våren är du,
och hela det vackra, vackra,
väntande livet är du!
Karin Boye
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
...inte display. Bra!
Använd svenska ord och benämningar, så håller vi språket levande.
Per-Owe Albinsson
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
Det verkar som om en del politiker lät sig ledas av sin egen naivitet, när man öppnade för ett nytt system av privatskolor, de så kallade friskolorna. Andra drevs av cynism och en vilja att bryta sönder det statliga skolsystemet. Privatskolorna såldes in som en väg till ökad mångfald. Istället har vi fått enfald i den bemärkelsen att de fördjupat segregationen, något som den politiska majoriteten knappast önskat. En särskilt oroande aspekt är utbredningen av språkbytesskolorna, som lägger grunden till att engelska – inte svenska! - kommer att användas i alla seriösa sammanhang och inte bara som idag inom forskning och storföretag.
Inte heller kunde man föreställa sig att privatskolorna skulle lyckas ta över så stora delar av den svenska skolan. Idag går en tredjedel av landets gymnasister i en skola som är ett aktiebolag.
- Det är inget annat land som har gått så långt i ”marknadiseringen” av den offentliga skolan som just Sverige. Det oreglerade vinstuttaget från den offentligt finansierade skolan och de synnerligen tillåtande reglerna för att etablera och driva friskolor är inget annat än världsunikt, menar Petter Sandgren vid Stockholms universitet (Svenska Dagbladet 25/2 2021).
Kraften bakom ligger i den hänsynslösa jakten på vinst och marknadsandelar, inte i strävan efter bättre undervisningsmetoder eller tryggare skolmiljö.
När regeringen nu äntligen fått upp ögonen för vad som pågår, måste man ändå fråga sig, om regeringspartierna varit införstådda med utvecklingen. Hittills har de flesta entreprenörer som velat starta en skola också fått sitt tillstånd. Till och med när kommunen sagt nej har företagets ansökan godkänts. Ifjor avvisade skolinspektionen inte någon privatskola.
Samtidigt vill 8 av 10 medborgare begränsa eller förbjuda vinstuttaget. Märkligt nog accepterar alltså så många som 20 procent av skattebetalarna att en viss del av skatten ses som en gåva till utländska aktieägare. Det kan tyckas överraskande i ett land med en tradition av gnäll över höga skatter. Men för regeringens agerande borde de 80 procenten väga tyngre: Förbjud vinstuttag ur skolans medel!
Bo Alvberger
Insändaren publicerade i NST/HD den 4/3.
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
”Om var och en svensk förstod svenska språket i grund, så skulle vårt ljuva fostermål få sin tillbörliga vördnad. Jag vet inte vad rasande dårskap hindrar oss därifrån... Intet mer fattas, än att vi det hålla efter och uppodla.”
Olof von Dahlin levde på 1700-talet. Den gången gällde det franskans inflytande, som dock mest påverkade den s.k bildade överklassen.
Observatör
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
Skoldebattören Linnea Lindquist har förtecknat länkar till skoldebatten i Sverige under februari. En del av dessa länkar handlar också om engelskspråkiga friskolor, vilka i första hand intresserar Språkförsvaret. Språkförsvaret förtecknar debatten om engelska som första undervisningsspråk och de engelskspråkiga friskolorna i en särskild sektion på sin webbplats.
”Februari 2022
https://arbetet.se/2022/02/01/kussimurra-konflikten-visar-hur-dum-debatten-om-marknadsskolan-blivit/
https://www.svd.se/friskolekoer-ar-vart-minsta-problem
https://www.dn.se/kultur/anders-ekstrom-de-liberala-hokarna-rev-sonder-tanken-pa-det-gemensamma/
https://www.tidningenrorelsen.se/p/erik-nilsson-ett-rikt-sprak-ar-nyckeln?r=17d8w8&utm_campaign=post&utm_medium=email&fbclid=IwAR3U_BxTcfPlVdDvhUUIce9XeS32EW209eJH6TqD_bzD1Ea3A3O133qOXp4
https://aip.nu/fixa-skolmarknadens-systemfel/?__FB_PRIVATE_TRACKING__=%7B%22loggedout_browser_id%22%3A%22fcf98b6eaa5e4373d91ce48d3418aea8aca264ee%22%7D&fbclid=IwAR0WEnoRTT-yC0uUNVMN2eyaTnuwtPK8HqvORE6wrT5vOQXpNmm66KTrbGo
https://www.di.se/live/starkt-resultat-fran-academedia-hog-smittspridning-minskade-kostnaderna/?fbclid=IwAR386OERNvqo0SODJCT8lJOIgHxiirRAfGuOw4o9maJhKnKS
QLtWcw-HGCE
https://www.svd.se/privata-forskolor-slipper-undan-ansvar
https://www.etc.se/inrikes/ies-koep-av-skola-stoppas-tillfaelligt
https://www.dagenssamhalle.se/opinion/debatt/mp-vad-hande-med-skolbiblioteken-s/
https://www.expressen.se/gt/mp-vill-fa-foraldrar-att-valja-skolor-i-utsatta-omraden-/
https://www.gp.se/ledare/v%C3%A5ra-barn-%C3%A4r-ingen-integrations%C3%A5tg%C3%A4rd-1.64946372
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/QyXOzW/friskolor-kritiseras-for-hur-de-antar-elever
https://id.www.dn.se/get-legacy-token/?next=https%3A%2F%2Fwww.dn.se%2Fekonomi%2Fcorona-okar-friskolornas-vinster%2F
https://www.dn.se/sverige/patrik-lundberg-varfor-ar-en-halv-miljon-barn-utan-skolbibliotek/
https://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/dnarzO/normer-finns-jamt-engelska-skolans-kladkod-ar-bara-uttalad
https://www.svd.se/friskolor-kritiseras-for-hur-de-antar-elever
https://www.gp.se/debatt/kunskap-och-kompetens-sitter-inte-i-kl%C3%A4derna-1.64897454
https://www.aftonbladet.se/kultur/a/G3KvJl/eva-lotta-hulten-om-vilka-uppdrag-skolan-borde-ha
https://www.su.se/nyheter/problemen-med-marknadsstyrd-skola-kommer-inte-att-f%C3%B6rsvinna-1.593922
https://www.dagensarena.se/innehall/tusentals-larare-utestangs-fran-inflytande/?fbclid=IwAR06iK_39W5F8vBylFsBOe_dHB7DFgenO9qLHQ342Qm6slNKvZKSiwCgKiw
https://www.arbetsvarlden.se/debatt/skolpengen-gar-till-hyran-nar-kommuner-saljer-ut-lokalerna/
https://www.svd.se/utpekad-skola-far-okej-fran-stockholm?fbclid=IwAR08_Y536NDdBRSjHqtu0EoHXejorkqI2x5Bq6JZqKCMvY2yWj4McoU
DqQk
https://skolvarlden.se/bloggar/kornhall/marknadsskolans-anhangare-bor-sova-daligt
https://skolvarlden.se/bloggar/kornhall/marknadsskolans-anhangare-bor-sova-daligt
https://www.lararen.se/amneslararen-svenska-sprak/fredrik-sandstrom/sandstrom-svensk-skola-har-kollapsat-och-politikerna-ar-helt-vilse
https://arbetet.se/2022/01/11/valfardens-dod-stavas-privatisering/
https://www.dagensarena.se/opinion/falska-betyg-ska-inte-fa-kommunens-stampel/
https://www.expressen.se/ledare/beror-explosionen-av-diagnoser-pa-flumskolan-
https://www.vf.se/2022/02/03/ledare-visar-ditt-barn-snoppen-i-korridoren-eller-gar-han-pa-engelska-skolan/
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/ost/68-procent-sager-ja-till-skoluniform
https://arbetet.se/2022/02/03/valfrihet-enligt-friskolorna-ar-att-salla-bort-dyra-elever/
https://www.fokus.se/kronika/vuxenhet-har-blivit-en-moralisk-defekt/?fbclid=IwAR0hR22tF88RNa0dkhCf8IoUCEZs1Z8MRqqE4tgiOPI9hq6F
QMfmLuos-xY
https://www.nwt.se/2022/02/03/asikterna-om-det-fria-skolvalet-gar-isar-i-karlstads-kommun/?fbclid=IwAR3cDAGd7zrbfB-BiqIpsBAa2uHwnHourO7zyzm-wsn70_8cHVg40AdWI54
https://www.expressen.se/nyheter/skolministern-slar-tillbaka-skramselpropaganda/?fbclid=IwAR2Bmsry_WVzVYF9rbz2znor3oGwvgk9j3QHzldph7um_V-NM7EOYWywUUc
https://www.dn.se/kultur/vesna-prekopic-hur-kan-vi-rattfardiga-att-det-i-sverige-bor-svenska-barn-som-inte-kan-svenska/?fbclid=IwAR2RpNAr1eq2xIPNRxU1lkC3ZUoVepg_-3mv1sq-d1BOKHG1-cKmCqdOHr4
https://arbetet.se/2022/02/04/ponera-att-tonaringar-inte-ar-helt-dumma-i-huvudet/
https://www.dn.se/insandare/ge-eleverna-larobocker-sa-de-slipper-googla/
https://www.dn.se/sverige/regeringen-vill-skarpa-kontrollen-av-religiosa-friskolor/
https://www.svd.se/liberalerna-skolatgarderna-ar-otillrackliga
https://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/eEv8la/presstraffen-om-religiosa-friskolor-blev-en-begravning
https://www.dn.se/kultur/asa-beckman-utan-skolbibliotek-kan-vi-inte-jamna-ut-klasskillnaderna-mellan-vara-barn/
https://www.dn.se/ledare/isobel-hadley-kamptz-att-salja-samhallsfastigheter-gynnar-bara-koparna-inte-kommunerna/
https://www.nwt.se/2022/02/06/rektor-pa-orrholmsskolan-i-karlstad-kritiserar-det-fria-skolvalet/
https://www.expressen.se/debatt/nar-besokte-heberlein-och-wyndhamn-en-skola/
https://www.aftonbladet.se/ledare/a/V9rbnp/friskolor-ministern-ar-forbannad-efter-kontroll
https://esvd.svd.se/1001/svenska-dagbladet/494629/2022-02-07/26132349/vuxna-slass-for-olagliga-regler
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/47lQOV/toppskolan-viktor-rydberg-hotar-lamna-fisksatra-i-nacka
https://www.dn.se/kultur/maria-schottenius-det-svenska-skolhaveriet-gor-alla-utom-skolkoncernerna-till-forlorare/
https://www.altinget.se/artikel/skolbiblioteken-ar-inte-bara-ett-rum-med-bocker
https://www.sydsvenskan.se/2022-02-07/liberalernas-skolvalsupplagg-liknar-ett-biljettslapp-till-hakan-hellstrom
https://www.axess.se/artiklar/vi-fods-inte-lika/
https://www.hd.se/2022-02-08/engelska-skolan-inte-langre-aktuell-pa-fridhem
https://www.etc.se/inrikes/larmet-fraan-ica-butiken-hundratals-ies-elever-samlas-haer
https://www.gp.se/ledare/en-skola-som-struntar-i-faktakunskaper-sviker-barnen-1.65463850
https://www.nwt.se/2022/02/09/foralder-kritiserar-thoren-framtid-i-karlstad-sonen-far-stanna-hemma-fran-skolan/
https://www.hd.se/2022-02-08/engelska-skolan-inte-langre-aktuell-pa-fridhem
https://www.etc.se/inrikes/haer-vill-ies-koepa-ny-skolbyggnad-faatt-loefte-fraan-politiker
https://www.dn.se/insandare/svar-lararna-maste-fa-storre-befogenheter/
https://www.etc.se/debatt/ingen-jamlik-skola-utan-en-jamlik-skollunch?fbclid=IwAR3xjqbL9JQamr_erGY7zhBY2DsNAxKlEsV47Zu64aS5RCZZEG0G5mcBxmU
https://www.mitti.se/debatt/debatt-fel-att-fokusera-pa-friskolornas-vinster/repvbc!uqfywwFEikgDNia@JNyvyg/
https://www.sydsvenskan.se/2022-02-09/ar-det-nu-bla-kommuner-slutar-ga-pa-den-latte
https://www.lararforbundet.se/bloggar/lararforbundets-utredarblogg/fisksatradebaclet-visar-utbudsansvarets-kostnad
https://www.dn.se/sverige/regeringen-vill-begransa-koer-till-friskolor/
https://www.altinget.se/artikel/dags-att-tvaa-lararfack-blir-ett
https://www.dn.se/sverige/annie-loof-om-friskolorna-vi-hade-kunnat-gora-mycket-mer-tidigare/
https://www.dn.se/ledare/for-lite-och-for-sent-om-skolan-annie-loof/
https://www.kt-kuriren.se/2022/02/09/susanne-sjostedt-skriver-om-myten-kring-ordning-och-reda-pa-internationella-engelska-skolan/?fbclid=IwAR3ngYjMq3uznEbua37SK7c7TPIBhoEXITERHqqk_DoScwrXpb3p9zinwOQ
https://www.dagensarena.se/opinion/bort-med-hemlighetsmakeriet/?fbclid=IwAR3Cg47rIGJb8u6uSz3ohy5ZIB7tefF35-1EmQ3rgE1asq6pPXTnLR19oiA
https://www.dn.se/sverige/friskolans-larm-fran-miljonprogrammet-pengarna-racker-inte/
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/y40rqx/engelska-skolan-ska-granskas-av-skolinspektionen
https://www.expressen.se/debatt/anekdoter-om-skolan-visar-inte-verkligheten/?fbclid=IwAR2cWJE36g9DYjRGD9aa0bEj0OiSnYcftL62r4RUnFgk9iO6
h3EsONfM4oI
https://www.svd.se/batljan-lovar-okad-aktieutdelning-i-100-ar
https://www.allehanda.se/2022-02-10/taskigt-och-trist-att-eleverna-pa-nolaskolan-inte-tas-pa-allvar
https://www.sydsvenskan.se/2022-02-11/lagstifta-om-bemannade-skolbibliotek
https://www.gp.se/ledare/statligt-tv%C3%A5ngsspr%C3%A5k-v%C3%A4rre-%C3%A4n-censur-1.65677255
https://sverigesradio.se/avsnitt/nationella-prov
https://www.dagensarena.se/opinion/obehoriga-larare-forena-er/?fbclid=IwAR0xuH8ZjgkZ0K3nwBOjNro5nxvYx3yGnGV7CPcbpVqKI1zK
yfqeUp-ruWM
https://www.dn.se/debatt/vuxna-maste-borja-lyssna-pa-eleverna-om-kladkoder/
https://www.svd.se/okunnigt-kalla-forbud-mot-kort-kjol-hedersnorm
https://www.dagensarena.se/opinion/nej-det-handlar-inte-enbart-om-skolan/?fbclid=IwAR05FZopP3fib7kdeBhsqnzRuue6dEljV5K7fW_FgcVx5zXwGvILChd943k
https://www.altinget.se/civilsamhalle/artikel/tio-forslag-som-underlattar-for-ideburna-skolor
https://www.dn.se/sverige/forsaljning-av-skola-pa-ekero-vacker-hard-kritik/
https://www.dagenssamhalle.se/styrning-och-beslut/demokrati/skolforetagen-ar-mer-lonsamma-an-byggjattarna/
https://unt.se/artikel/lymdz69l
https://www.etc.se/ledare/bara-maenniskofoerakt-att-inte-laata-komvux-vara-oeppet-foer-alla
https://sverigesradio.se/artikel/stefan-ingves-sverige-behover-satsa-pa-utbildning-for-att-inte-halka-efter?fbclid=iwar3ajnoofg-ikamks_jr5_9saapexb1g87gwbrz-felzxuidqpdp1f162wu
https://www.etc.se/kommentar/gaar-det-daer-saa-gaar-det-haer
https://arbetet.se/2022/02/15/vi-maste-ta-den-inhemska-korruptionen-pa-allvar/
https://www.etc.se/inrikes/mp-oron-ska-skolaffaererna-bli-ett-valsaenke
https://www.dagenssamhalle.se/opinion/debatt/l-vi-kan-forbattra-kvaliteten-pa-svenska-som-andrasprak/
https://www.aftonbladet.se/kultur/a/7dyxQ4/miljardarerna-fejkar-en-folklig-kampanj
https://www.dn.se/sverige/mp-vill-utreda-stopp-for-vinstdrivna-aktiebolagsskolor/
https://www.expressen.se/debatt/lat-inte-svensk-valfard-aterga-till-planekonomi/
https://www.altinget.se/artikel/lararforbundet-snedfordelning-forklarar-skilda-skolresultat
https://www.dn.se/ledare/hanne-kjoller-rattshaveristiska-foraldrar-har-skolorna-i-sitt-grepp/?fbclid=IwAR2Nvy45w3r-dotBPyf7mJgNqZ-MESxM_5euJJoTi0B0oi0qOCFF7t2L3mk
https://www.biblioteksforeningen.se/kronika/det-ar-klart-alla-vill-starka-medie-och-informationskunnigheten-i-skolan/
https://www.skolaochsamhalle.se/flode/skolpolitik/asa-melander-att-vadja-till-foraldrars-idealism-kommer-inte-att-racka/
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/8QLeBd/skolor-lockar-elever-med-egen-3d-skrivare-och-pengar
https://www.dn.se/debatt/stoppa-utdelningar-till-friskolor-som-misskoter-sig/
https://www.expressen.se/nyheter/fackets-larm-skrams-till-tystnad-repressalier/
https://www.expressen.se/nyheter/eleven-pa-engelska--skolan-rektorn-ljuger/
https://www.dn.se/sverige/elever-efter-pandemin-manga-har-skamts-och-inte-vagat-be-om-hjalp/”
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
”Punktskriftsnämnden, som är en del av MTM, har beslutat att älvdalskan ska göras tillgänglig i punktskrift. Nu startar därför ett projekt där det älvdalska punktskriftsalfabetet beräknas vara klart under våren 2022. Det är ett viktigt steg som gör det möjligt för fler att kunna läsa på sina villkor – även de punktskriftsläsare som inte har svenska som modersmål.
Älvdalskan räknas inte som ett nationellt minoritetsspråk i Sverige, men har ett tiotal skrivtecken som inte finns representerade i svensk punktskrift. Nu startar MTM ett projekt som leds av Punktskriftsnämnden, med syftet att ta fram ett förslag på hur punktskrift ska utformas för älvdalska.”
Läs vidare här!
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 | 3 | 4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
|||
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|||
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
|||
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
|||
30 |
|||||||||
|
Irriteras du av ett onödigt engelskt lånord och kan föreslå ett ersättningsord? Skicka det i så fall till sprakforsvaret@yahoo.se. Om granskningsgruppen tycker att det är ett bra ord, belönas du med "Svenskan - ett språk att äga, älska och ärva" och ordet förtecknas också i avdelningen "Säg hellre!"