Alla inlägg den 21 oktober 2016

Av Nätverket Språkförsvaret - 21 oktober 2016 18:31

DN:s krogkommission har också synpunkter på hotellrestaurangens namnval förutom på vad som serveras:


”Det centrala läget ett stenkast från Konserthuset och Filmstaden Sergel­ gör Paul’s till en bra mötesplats, men den listige beställer här ett glas och något smått därtill, några ostron kanske. Den som är ute efter en prisvärd trerätterssittning har bättre och mer prisvärda alternativ i grannskapet.


Till slut en detalj: Krögaren här är möjligen oskyldig till namn­valet Paul’s, men borde förstås ha protesterat vilt mot det larviga bruket av anglosaxiskt s-genitiv. Paul’s på Haymarket by Scandic är tillsammans ett så urbota pinsamt och ängsligt 2010-tals-krognamn att Krogkommissionens utsända kommer att rodna åt minnet av det också 2030. Dessutom lär den gudomliga Greta Garbo, som en gång arbetade på Pubs hattavdelning, snurra i sin grav ett bra tag.”


(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)

Presentation

Omröstning

Vilket av orden från 2024 års nyordslista har störst chans att överleva?
 aktivklubb
 ankkurva
 barntorped
 dubbelklubb
 gisslandiplomati
 grön gumma
 Magdamoderat
 mittokrati
 quishing
 romantasy
 skräpballong
 skuggflotta
 slop
 soft girl
 terian
 tiktokifiera
 tjejnyår
 tryckarlägenhet
 umarell
 vänskapsbänk

Fråga mig

143 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
          1
2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29
30
31
<<< Oktober 2016 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

RSS

Besöksstatistik

Säg hellre!

Irriteras du av ett onödigt engelskt lånord och kan föreslå ett ersättningsord?  Skicka det i så fall till sprakforsvaret@yahoo.se.  Om granskningsgruppen tycker att det är ett bra ord, belönas du med "Svenskan - ett språk att äga, älska och ärva" och ordet förtecknas också i avdelningen "Säg hellre!"

Blogtoplist


Ovido - Quiz & Flashcards