Senaste inläggen

Av Nätverket Språkförsvaret - 12 augusti 2024 12:45

Per Andersson skriver i en debattartikel i Skånska Dagbladet den 10 augusti:


“Kunskaper i främmande språk banar väg för både rikare innehåll och större valmöjligheter i livet, men långt ifrån alla elever skaffar sig färdigheter i annat än engelska. Förutom att utöka undervisningen i danska och norska inom ämnet svenska, vore det en investering med betydande avkastning att till de obligatoriska ämnena lägga tyska och franska, för att ge alla elever grundläggande kunskaper och en plattform för vidare språkstudier."


Läs vidare här!


(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)

Av Nätverket Språkförsvaret - 12 augusti 2024 08:00

“En spansk turist fick en obehaglig överraskning under sin semester på ön Mallorca. Han hade valt semesterorten Magaluf, som är populär bland brittiska turister och som varje år fylls av festsugna semesterfirare, som sitt semestermål. Spanjoren blev förbluffad och chockad över att ingen där talade till honom på det lokala språket, dvs spanska eller mallorkinska: "Vi är i Spanien och alla talar till oss på ett främmande språk. Det är en brist på respekt att folk i Spanien talar till oss på ett främmande språk", säger semesterfiraren. Men det är inte bara språket, utan även massturismen i sig som gång på gång väcker ilska bland befolkningen, som uttrycker sitt missnöje med protester och demonstrationer.” ( fokus.de)


Spanjorer uppskattar om man tilltalar dem på deras eget språk. Min spanska är inte lysande, men jag kan i varje fall formulera korrekta meningar.  En gång på Gran Canaria upptäckte jag och min fru att vi inte hade tagit med oss en korkskruv, varpå jag tvingades att uppsöka närmaste närbutik för att inköpa en sådan. Samtidigt glömde jag att kontrollera vad korkskruv hette på svenska; ordet ingick inte i mitt aktiva spanska ordförråd. Men väl framme på plats improviserade jag ocg frågade expediten: “Tiene usted un util para abrir botellas de vino?” (“Har du ett verktyg för att öppna vinflaskor?”) Expediten log och gick för att hämta en korkskruv. Vad tänkte hon? Tror turisten att vi använder något annat än korkskruvar för att öppna vinflaskor här på Kanarieöarna? Korkskruv heter sacacorchos. Senast på Fuerteventura tog jag i varje fall reda på vad skohorn hette på spanska – calzador - innan jag gick för att köpa ett sådant.


Observatör

 

(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)

Av Nätverket Språkförsvaret - 11 augusti 2024 12:30

 


 


Skyltningen på Stockholms Central är föredömlig: Svenska överst och engelska underst.


Christina Johansson

 

(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)

Av Nätverket Språkförsvaret - 11 augusti 2024 08:00

Söndagens svenskspråkiga sång

 

Moonica Mac - Romeo


Söndagens svenskspråkiga dikt


I rörelse 


Den mätta dagen, den är aldrig störst.
Den bästa dagen är en dag av törst.


Nog finns det mål och mening i vår färd -
men det är vägen, som är mödan värd.


Det bästa målet är en nattlång rast,
där elden tänds och brödet bryts i hast.


På ställen, där man sover blott en gång,
blir sömnen trygg och drömmen full av sång.


Bryt upp, bryt upp! Den nya dagen gryr.
Oändligt är vårt stora äventyr.


Karin Boye


(Denna bätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)


Av Nätverket Språkförsvaret - 10 augusti 2024 11:00

 

...för glädjebetygsskolan och språkbytesskolan IES!


Hur länge ska de få hållas? De finns ju inte i andra länder, med något enstaka undantag. Franförallt: Varför ska de pengar som vi alla betalar i skatt för våra barns utbildning gå till vinst hos utländska riskkapitalister samt ett påtvingat skattefinansierat språkbyte hos eleverna, istället för att gå just till våra barns utbildning. Det viktigaste i Sverige måste vara... hör och häpna... att barnen lär sig god svenska för att kunna bli samhällsmedborgare utan begränsningar  vad gäller framtidsutsikter.


Språkförsvarare

 

(Denna nätdagbok tillhör nätverket Språkförsvaret)



Av Nätverket Språkförsvaret - 10 augusti 2024 08:00

Hej!


Vad är det för samhälle vi lever i, som tar idéer om språkbyte och folkutbyte på allvar? Och diskuterar dem i seriösa sammanhang? Vi måsta ta dem och deras försvarare för vad de är: Knäppgökar som inte är värda annat än att förlöjligas. Om man inte inom den s k akademin förstår det, så är det ett tydligt tecken på självupptagenhet och kritiskt förfall, jämförbart med vad som hände i den svenska germanistiken under 30-talet.


Ett varmt tack till alla er som kämpar vidare!


Med engagerad hälsning

Bo Alvberger

 

(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)

Av Nätverket Språkförsvaret - 9 augusti 2024 13:00

 
 
 
Susanne Löfgren skriver på Facebook:
 
"Ett självklart budskap! Men en skylt på engelska i en svensk skog???! Är det för vi är ockuperade eller för att vi ska låtsas vara multinationella?"
 
Men man får faktiskt "ta" både bär och svamp enligt allemansrätten.
 
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)

Presentation

Omröstning

Vilket av orden från 2024 års nyordslista har störst chans att överleva?
 aktivklubb
 ankkurva
 barntorped
 dubbelklubb
 gisslandiplomati
 grön gumma
 Magdamoderat
 mittokrati
 quishing
 romantasy
 skräpballong
 skuggflotta
 slop
 soft girl
 terian
 tiktokifiera
 tjejnyår
 tryckarlägenhet
 umarell
 vänskapsbänk

Fråga mig

143 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
            1
2 3 4
5
6 7 8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
<<< Juni 2025
>>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

RSS

Besöksstatistik

Säg hellre!

Irriteras du av ett onödigt engelskt lånord och kan föreslå ett ersättningsord?  Skicka det i så fall till sprakforsvaret@yahoo.se.  Om granskningsgruppen tycker att det är ett bra ord, belönas du med "Svenskan - ett språk att äga, älska och ärva" och ordet förtecknas också i avdelningen "Säg hellre!"

Blogtoplist


Ovido - Quiz & Flashcards