Alla inlägg den 2 december 2016
Denna korta dokumentär berättar historien om Marie Wilcox, den sista person som talar Wukchumni, ett indianspråk i Kalifornien, flytande, och om den ordbok hon har skapat i syfte att hålla språket levande.
Wukchumni, som räknar 200 medlemmar och är bosatta i Tule River-reservatet, ingår i en större stamgrupp, Yokuts, som talar närbesläktade varieteter.
Kalifornien var före den europeiska kolonisationen det språktätaste området inom det nuvarande USA:s gränser. För tvåhundra år sedan talades det 80 – 90 språk, som tillhörde runt 20 språkfamiljer, i Kalifornien. Många indianspråk i Kalifornien är idag antingen utdöda eller extremt hotade.
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 |
|||
12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | 18 |
|||
19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |||
26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | ||||
|
Irriteras du av ett onödigt engelskt lånord och kan föreslå ett ersättningsord? Skicka det i så fall till sprakforsvaret@yahoo.se. Om granskningsgruppen tycker att det är ett bra ord, belönas du med "Svenskan - ett språk att äga, älska och ärva" och ordet förtecknas också i avdelningen "Säg hellre!"