Alla inlägg den 11 september 2020
Svenska journalister har alltså blivit så anglifierade så att vissa tror att Finland, liksom exvis England har en premiärminister! Jag kan upplysa dem om att Finland har en statsminister - precis som Sverige!
Hela den finska samhällsförvaltningsmodellen är uppbyggd med den svenska som mall. Ett arv från minst 700 år av gemensam historia i en gemensam statsbildning. Titlar på finska politiker har alltså ingenting att göra med den anglosaxiska världen - tänka sig!
Språkintresserad medborgare
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | |||
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |||
21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | |||
28 | 29 | 30 | |||||||
|
Irriteras du av ett onödigt engelskt lånord och kan föreslå ett ersättningsord? Skicka det i så fall till sprakforsvaret@yahoo.se. Om granskningsgruppen tycker att det är ett bra ord, belönas du med "Svenskan - ett språk att äga, älska och ärva" och ordet förtecknas också i avdelningen "Säg hellre!"