Alla inlägg den 22 juli 2022

2018 sattes No Drone-skyltar, d.v.s förbudskyltar mot drönare, upp i Finland. Detta beivrades tämligen snabbt, enligt Hufvudstadsbladet:


”Riksdagens justitieombudsman Petri Jääskeläinen har tagit ställning till de skyltar över drönarförbud som i fjol sattes upp i närheten av presidenten slott, presidenten tjänstebostad, statsministerns tjänstebostad och regeringsbyggnaderna.


No Drone Zone står det på engelska på skylten med en bild av en drönare överstruken med ett rött snedstreck.


Men de nya skyltarna är olagliga, deklarerar justitieombudsmannen i sitt färska beslut där han bland annat hänvisar till grundlagen om att Finlands nationalspråk är finska och svenska och att Helsingfors som tvåspråkig kommun måste följa språklagens krav och informera på finska och svenska.


Skylten måste nu uppdateras så att den uppfyller lagens krav, slår justitieombudsmannen fast.”


(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)

Presentation

Omröstning

Vilket av orden från 2024 års nyordslista har störst chans att överleva?
 aktivklubb
 ankkurva
 barntorped
 dubbelklubb
 gisslandiplomati
 grön gumma
 Magdamoderat
 mittokrati
 quishing
 romantasy
 skräpballong
 skuggflotta
 slop
 soft girl
 terian
 tiktokifiera
 tjejnyår
 tryckarlägenhet
 umarell
 vänskapsbänk

Fråga mig

143 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
        1 2 3
4 5
6
7 8 9 10
11 12 13 14
15
16 17
18 19 20 21 22
23
24
25
26 27 28 29 30 31
<<< Juli 2022 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

RSS

Besöksstatistik

Säg hellre!

Irriteras du av ett onödigt engelskt lånord och kan föreslå ett ersättningsord?  Skicka det i så fall till sprakforsvaret@yahoo.se.  Om granskningsgruppen tycker att det är ett bra ord, belönas du med "Svenskan - ett språk att äga, älska och ärva" och ordet förtecknas också i avdelningen "Säg hellre!"

Blogtoplist


Ovido - Quiz & Flashcards