Alla inlägg den 27 november 2024
I en tidigare insändare i DN undrade jag om det blir thanksgiving och kalkon i Sverige efter halloween.
I lördags såg jag en annons i Expressen från Ingelsta kalkon med inledningen: ”Här är allt du behöver veta om den amerikanska högtiden – som du kan fira här hemma.” Ebba som jobbar på Ingelsta kalkon säger bland annat: ”I Sverige är vi glada i att ta till oss amerikanska högtider, men många har missat det här.”
DN:s lördagsbilaga hade samtidigt en fyrsidig artikel om kocken Veronica Sinclair i Brooklyn och hur hon tillagar kalkonen inför thanksgiving samt en sammanfattning om själva högtiden. Så nog är thanksgiving på väg in i Sverige också!
Efter thanksgiving kanske nästa högtid att införa i Sverige blir att fira USA:s nationaldag den 4 juli?
Jonas Borelius
Insändaren har tidigare publicerats i Dagens Nyheter den 26/11 2024
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | |||||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |||
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | |||
18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | |||
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | ||||
|
Irriteras du av ett onödigt engelskt lånord och kan föreslå ett ersättningsord? Skicka det i så fall till sprakforsvaret@yahoo.se. Om granskningsgruppen tycker att det är ett bra ord, belönas du med "Svenskan - ett språk att äga, älska och ärva" och ordet förtecknas också i avdelningen "Säg hellre!"