Senaste inläggen
Indiens premiärminister Narendra Modi vill etablera hindi som nationalspråk och därmed ersätta engelskan, som hittills har haft samma status. Hindi i sig är dock inte ett språk som alla indier kan förstå, enligt Ulrich von Schwerin i NZZ. Utanför det så kallade "hindibältet" förstås språket bara av ett fåtal personer i andra delar av Indien och det finns mer än hundra andra språk i landet. Modi och hans högerkonservativa parti BJP vill ena den multietniska staten under ett nationellt språk och en nationell religion, vilket bör vara hindi. Modi möter massivt motstånd från andra språkgrupper. Det är uppenbart att Modi i första hand riktar in sig på kolonialherrarnas och de Oxford- och Cambridge-utbildade eliternas världsspråk.
Ännu 77 år efter britternas tillbakadragande spelar engelskan en central roll i politiken, men också i medierna, på universiteten och i ekonomin. Vid den senaste folkräkningen 2011 uppgav endast 260.000 indier engelska som sitt modersmål, 44 procent hindi, vilket gör det till det mest talade språket. Hindi anses dock av många medlemmar av de lägre kasterna, särskilt i södra Indien, vara överklassens språk, påpekar Neue Zürcher Zeitung. Av politiska skäl räknas många dialekter godtyckligt som hindi, trots att de lika gärna skulle kunna betraktas som ett eget språk. Utan dessa dialekter sägs andelen hinditalande i Indien vara endast 25 procent. Totalt finns det hundratals språk och dialekter från olika språkfamiljer i Indien, som också skrivs med en mängd olika skript. I förbifarten rapporterar NZZ att Modi, i sin strävan att undvika engelska, konsekvent talar hindi i FN, under statsbesök och vid internationella konferenser.
Läs vidare hos Neue Zürcher Zeitung!
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
Söndagens svenskspråkiga sång
Cornelis Vreeswijk och Östen Warnerbring - Första vackra dagen i maj
Söndagens svenskspråkiga dikt
Vi är blommor
Vi är blommor driv oss varsamt. Vi är jordens hopp.
Låt oss växa vilda och få gå i knopp.
Vi är blommor, bryt oss inte. Gränslös är vår glöd.
Låt oss växa fria utan våld och död.
Ge oss mod att våga glädjas, glädjas tusenfalt.
Lita på oss ge oss värme för där ute är så kallt.
Vi är barn och vi är många, vi är jordens salt.
Lyssna till oss vi är starka vi kan allt, ja vi kan allt!
Barbro Lindgren
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
Lägg ned IES m fl språkbytesskolor. Undervisning i svensk grund- och gymnasieskola ska, givetvis, ske på svenska.
Uppmärksam
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
(Detta rundbrev kommer successivt att skickas ut till de fem första kandidaterna på varje partis lista inför valet till EU-parlamentet den 9 juni.)
Bästa/-e kandidat till EU-parlamentet,
inför valet till EU-parlamentet den 9 juni 2024 skulle Nätverket Språkförsvaret gärna vilja veta vilken syn du har på svenska språkets roll inom EU genom att ställa en enda, enkel fråga:
Avser du att tala svenska på EU-parlamentets plenarmöten eller inte? Motivera gärna ditt svar!
Om du inte redan känner till det, har EU alltså ett avancerat simultantolkningssystem. Svaren, som skickas till sprakforsvaret@yahoo.se helst naturligtvis före den 9 juni, kommer att publiceras fortlöpande på Språkförsvarets webbplats – http://www.sprakforsvaret.se/sf/. Vi tackar på förhand för din medverkan.
Denna fråga vänder sig till de fem första namnen på respektive partis lista.
Nätverket Språkförsvaret
Styrelsen
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
Av: Shahzad Bashir
Borta är de dagar då vi gör vårt kontorsarbete manuellt. Det tar mer ansträngning och tid. På grund av tekniska framsteg uppfinns olika maskiner som har gjort våra liv enkla och de slutför arbetet snabbt.
Översättningsbranschen är inget undantag. Det är en bransch vars efterfrågan kommer att öka mer med tiden. Detta beror på de 7139 språk som talas i världen och globaliseringen. Det råder hård konkurrens i affärsvärlden. För att hålla sig kvar i konkurrensen måste globala företag tillhandahålla frekventa data till intressenterna och interna och externa kunder. Här spelar maskinöversättning en viktig roll när det gäller att tillhandahålla oklanderliga översättningstjänster med snabb handläggningstid.
De 10 bästa verktygen för maskinöversättning 2024
För närvarande kommer du att få alternativ för många maskinöversättningsverktyg. Vissa av dem är betalverktyg medan andra är gratis. Du måste välja översättningsverktyget enligt språk- och affärskrav. Låt oss ta en titt på de 10 bästa
Läs vidare här!
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
På Svt kommer nästa år ett program att handla om svordomar - Älskade jävla svordomar. Inte bara svenska kraftuttryck utan även sådana på minoritetsspråk kommer att behandlas, och just nu håller produktionsbolaget på med att via Svt:s duoapp samla in svordomar på samiska, meänkieli och finska. I Sveriges radio kan man höra språkvetaren Patrik Hadenius berätta om programmet, länk här.
Susanne L-A
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
(Texten är hämtad från Värmlands Folkblad den 12/5 2024))
"Det är klart att det säger något om Stefan Holm att han inte klarade av en dag som lärarvikarie i en av kommunens friskolor utan att agera fysiskt mot en elev. Men det säger helt uppenbart också en hel del om skolans omdöme. Hur gick man till väga för att försäkra sig om att en vikarie klarar av en klass med barn?
Händelsen avslöjar dessutom återigen hur stökigt det verkar vara på en skola som på sin hemsida tvärtom menar att man ”erbjuder en trygg och ordnad miljö där lärare kan undervisa och elever lära”.
Holm säger också till NWT, som var de första som skrev om händelsen, att han valde att vikariera på Engelska skolan eftersom han trodde att det skulle vara ordning och reda där, ”men det var väldigt stökiga lektioner allihop. Jag har aldrig upplevt något liknande”.
Att ungar i tonåren kan vara rent plågsamt jobbiga vet alla som umgåtts med en i mer än fem minuter likväl som att ungar i tonåren gillar att testa vikarier i klassrummen.
Men det är inte utan att man misstänker att friskolornas ”kundtänk” och marknadsföring spelar in här och får föräldrar att likt Stefan Holm själv tro att det i just dessa skolor helt magiskt bara ska uppstå ”ordning och reda”. Detta trots att upprepade mätningar bland eleverna visat att just Engelska skolan i Karlstad hamnat i botten när det gäller upplevd studiero och ordning.
Stefan Holms första dag som lärare blev också hans sista. Det är förstås trist, men med tanke på hur det gick rätt även helt oundvikligt. Han kan dock lugna sig med att den där polisanmälan med all sannolikhet inte kommer att leda nånstans."
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
|||
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|||
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
|||
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
|||
30 |
|||||||||
|
Irriteras du av ett onödigt engelskt lånord och kan föreslå ett ersättningsord? Skicka det i så fall till sprakforsvaret@yahoo.se. Om granskningsgruppen tycker att det är ett bra ord, belönas du med "Svenskan - ett språk att äga, älska och ärva" och ordet förtecknas också i avdelningen "Säg hellre!"