Senaste inläggen
Peter Letmark rapporterade i Dagens Nyheter igår:
”I höstas startade Dibber international i Sollentuna undervisning i engelska utan att ha tillstånd.
Nu har skolan skickat ut ett reklamblad om att den erbjuder utbildning enligt det internationella programmet IB – trots att skolan inte är auktoriserad för det.
– Jag trodde knappt det var sant, säger föräldern Jonas Sandberg som anmält skolan för vilseledande marknadsföring.”
Läs vidare här!
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
Kristian Ekengren recenserar Språkförsvarets senaste antologi idag i Gefle Dagblad. Han skriver bland annat:
"I dag är knappast intresset för att undervisas på engelska så litet att elever måste tvingas till det. När Internationella engelska skolan firade tio år i staden beskrevs den i GD som en “gigant på Gävles skolmarknad”.
Man kan fråga sig huruvida intresset för skolan beror på den engelskspråkiga undervisningen, eller om det är den lugn och ro som skolan skickligt har skapat en bild av som lockar mest.
Nog kände jag till hur engelskan fått en allt större plats i skolans värld, men exakt hur stor dess utbredning är får mig att studsa till under läsningen. Somligt är rent häpnadsväckande, som förslaget att skolor i problemförorter ska börja undervisa på engelska som ett sätt att motverka segregation.
Att det finns motröster, som Språkförsvaret, är värt en tacksamhetens tanke.
Goda kunskaper i engelska är självklara i dagens samhälle, men jag upplever att det finns en övertro på engelskans fördelar gentemot svenskan, en misstanke som Språkförsvarets antologi förstärker. För att klara sig bra på svensk arbetsmarknad och i det svenska samhället är det svenska språket fortfarande det viktigaste verktyg som eleverna kan få med sig."
Vi hoppas kunna lägga ut hela recensionen senare. "Språkbytesexperimentet i svensk skola - engelska till varje pris?" kan beställas direkt från Språkförsvaret - sprakforsvaret@yahoo.se - för 120 kr (porto för 44 kr i enkelt brev eller 59 kr i särskilt förpackning tillkommer) - mot faktura. Boken kan givetvis också beställas från Adlibris, Bokus och BTJ etcetera. Man kan också be det lokala biblioteket att ta hem den.
Observatör
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
Konstnärsgruppen Brown Island, som enbart är för ”rasifierade” på Konstfack, anser att utställningslokalen Vita havet har ett rasistiskt namn och vill därför att namnet ändras till Havet. Mina tankar om detta är följande:
För det första är Vita havet ett fint och poetiskt namn. Havet har inte alls samma vackra klang.
För det andra är det naturligt att en utställningslokal har vita väggar, och därför är namngivningen perfekt.
För det tredje är det konstigt att konstnärer anser att en färg är rasistisk. Använder dessa konstnärer inte den vita färgen när de målar?
För det fjärde är Brown Island inget namn som passar i Sverige som har svenska som officiellt språk och inte engelska. Nästa krav från Brown Island blir väl att utställningslokalen ska byta namn till The Sea.
För det femte är det rasistiskt med en grupp bara för ”rasifierade” som inte släpper in några andra. Finns det någon grupp på Konstfack enbart för ”icke-rasifierade”?
För det sjätte ogillar jag ordet ”rasifierad” som används för att beskriva Brown Island. Detta ord om något är väl rasistiskt.
”Interna förslaget på Konstfack: döp om Vita havet till Havet”
”Rasifierade elever kritiserar Konstfack för att vara för vitt”
Christina Johansson
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
”Norrländska förklarad | SVENSKA | Gymnasienivå”
”Skånskan förklarad | SVENSKA | Gymnasienivå”
”Östsvenska mål förklarade | SVENSKA | Gymnasienivå”
”Göteborgska förklarad | SVENSKA | Gymnasienivå”
”Gotländska och Gutamål förklarade | SVENSKA | Gymnasienivå”
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
Hej!
GodEl är ett av staten certifierat elbolag som har en webbsida som är under all kritik. Vad säger ni på Energimarknadsinspektionen om GodEL:s webbsida? Får verkligen ett statligt certifierat elbolag uttrycka sig på dylik svengelska? Jag hänvisar till Språklagen. Följande står om Svenska språket:
”4 § Svenska är huvudspråk i Sverige.
5 § Som huvudspråk är svenskan samhällets gemensamma språk, som alla som är bosatta i Sverige ska ha tillgång till och som ska kunna användas inom alla samhällsområden.
6 § Det allmänna har ett särskilt ansvar för att svenskan används och utvecklas.”
”Språklag (2009:600)”:
https://www.riksdagen.se/sv/dokument-lagar/dokument/svensk-forfattningssamling/spraklag-2009600_sfs-2009-600
”Gräslig svengelsk goja på GodEl”:
http://mobil.sprakforsvaret.bloggplatsen.se/2020/12/17/11700101-graslig-svengelsk-goja-pa-godel/
”Mejlväxling med GodEl”:
http://mobil.sprakforsvaret.bloggplatsen.se/2020/12/28/11701431-mejlvaxling-med-godel/
Vänliga hälsningar
Christina Johansson
13/2 2021
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
Varför heter en nyproducerad svensk film som utspelar sig i Norrland ”Red dot”? Varför tar inte den engelskspråkiga galenskapen slut någon gång? Dessutom kan man fråga sig, för att citera filmrecensionen, varför ”stad representerar någonting upplyst och landet något våldsamt och lågpannat”?
”Filmrecension: Hatiska norrbottningar vill skjuta stockholmare i Red dot”
Christina Johansson
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 |
3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |||
26 | 27 | 28 |
29 |
30 |
31 |
||||
|
Irriteras du av ett onödigt engelskt lånord och kan föreslå ett ersättningsord? Skicka det i så fall till sprakforsvaret@yahoo.se. Om granskningsgruppen tycker att det är ett bra ord, belönas du med "Svenskan - ett språk att äga, älska och ärva" och ordet förtecknas också i avdelningen "Säg hellre!"