Alla inlägg den 20 mars 2021
Henry Söderström skriver på Språkförsvarets vänner:
Jag tänker härmed dela med mig av tvenne helt autentiska berättelser från mitt yrkesliv på ett stort svenskt statligt bolag. Ni kommer att förstå att det var en plågsam upplevelse att bevista dessa sammankomster som ägde rum vid två tillfällen hösten 2017:
”Idag har jag varit på utbildning i ärendehanteringssystemet och vi skulle bl.a titta på hur den nya dashboarden ser ut, men vi gick också igenom lite annat smått och gott, som hur det ser ut för dem som dispatchar ärenden innan vi assignar dem till oss, något man förstås måste göra innan man kan resolva dem. Om man vill ha ett filter i systemet får man vända sig till key user som också är den som kan skapa en change request. En sådan är på gång när det handlar om ärenden som skapats via supportformuläret. Som det ser ut nu måste man tänka på att kopiera in länken istället för att infoga en attachment (eller attacha en fil).
Ja, det var alltså en mycket matnyttig kurs.”
”Idag har vi varit på informationsmöte om den förestående outsourcingen. Innan man går in i retained organisation gäller det att hitta rätt med sizingen när man staffar. Det ör förstås också viktigt att monitorera att providern gör vad som scopats i det signade kontraktet. Det var väl något av allt man gick igenom under förmiddagens road-show.”
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | |||
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | |||
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | |||
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | |||
29 | 30 | 31 | |||||||
|
Irriteras du av ett onödigt engelskt lånord och kan föreslå ett ersättningsord? Skicka det i så fall till sprakforsvaret@yahoo.se. Om granskningsgruppen tycker att det är ett bra ord, belönas du med "Svenskan - ett språk att äga, älska och ärva" och ordet förtecknas också i avdelningen "Säg hellre!"