Alla inlägg den 30 augusti 2021
M å n g a språk är det nu! Min reflektion är:
Det skulle högst sannolikt gagna språkinlärningen (i svenska) att inte tillhandahålla service på diverse främmande och i landet icke-officiella språk i alla upptänkliga situationer.Ja, incitamenten för att lära sig svenska skulle öka om man inte bara använder sig av morötter utan även piskan ibland.
Hur ska man fullt ut kunna delta som medborgare i Sverige om man inte lär sig svenska!? Genom att vi svenskspråkiga ger upp vårt språk och går över till engelska och samtidigt ger övriga språkgrupper full service på sina respektive språk!?
Nej! Gör om och gör rätt: Språklagen från 2009 finns där, se till att omsätta den i praktiken. Svenska och inget annat språk är officiellt huvudspråk i Sverige och i rollen som det även lingua franca i Sverige = samhällets gemensamma språk.
Per-Owe Albinsson,
medlem I Språkförsvaret
(Denna nätdagbok är knuten till nätverket Språkförsvaret)
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |||
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |||
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | |||
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | |||
30 | 31 | ||||||||
|
Irriteras du av ett onödigt engelskt lånord och kan föreslå ett ersättningsord? Skicka det i så fall till sprakforsvaret@yahoo.se. Om granskningsgruppen tycker att det är ett bra ord, belönas du med "Svenskan - ett språk att äga, älska och ärva" och ordet förtecknas också i avdelningen "Säg hellre!"